Sparčiai tobulėjančiame automobilių technologijų pasaulyje elektromobiliai išsiveržė į priekį, žadėdami švaresnę ir tvaresnę ateitį. Tačiau, kaip ir bet kokio reikšmingo pokyčio atveju, gausu klaidingų įsitikinimų. Mitai – nuo susirūpinimo dėl įkrovimo infrastruktūros iki tariamų elektromobilių apribojimų. Atėjo metas iš karto atkreipti dėmesį į šiuos nesusipratimus ir paaiškinti tiesą apie elektromobilius ir kodėl jie yra esminis pokytis mūsų mąstyme apie transportą.
1 mitas: nepakanka įkrovimo stotelių
Vienas iš labiausiai paplitusių mitų apie elektromobilius yra tariamas įkrovimo stotelių trūkumas, sukuriantis pasakojimą apie nepatogumus ir nerimą dėl ridos. Tačiau ši baimė vis labiau nepagrįsta. Pasaulinė įkrovimo infrastruktūra sparčiai plečiasi, o viešosios ir privačios investicijos skatina prieinamų ir efektyvių įkrovimo tinklų augimą. Viso pasaulio miestuose sparčiai daugėja tiek greitojo įkrovimo, tiek standartinių įkrovimo punktų, todėl elektromobilių savininkams lengviau nei bet kada anksčiau rasti patogią vietą, kur įkrauti baterijas.
Be to, atsiradus išmaniesiems įkrovimo sprendimams ir programėlėms, rasti įkrovimo stotelę tapo taip paprasta, kad užtenka vos kelių išmaniojo telefono paspaudimų. Šie pokyčiai ne tik didina patogumą, bet ir stiprina potencialių elektromobilių pirkėjų pasitikėjimą, veiksmingai išsklaidydami įkrovimo stotelių trūkumo mitą.
2 mitas: lėtas įkrovimo laikas
Elektromobilių naudojimo pradžioje įkrovimo laikas iš tiesų buvo ilgas, o tai buvo didelis kontrastas greitam tradicinių degalinių įkrovimo laikui. Tačiau technologinė pažanga labai pagerino įkrovimo greitį. Dabar greitosios elektromobilių įkrovimo stotelės gali įkrauti elektromobilio bateriją iki 80 % vos per 20-30 minučių, o tai yra patogumas, kuris prilygsta degalinėje praleistam laikui, jei atsižvelgsime į laiką, skirtą sumokėti ir apsipirkti.
Įkrovimo namuose sprendimai taip pat patobulėjo, o įkrovimas per naktį patogiai papildo elektromobilio akumuliatorių, kad jis būtų paruoštas ateinančiai dienai. Ši įkrovimo technologijų pažanga rodo, kad nepraktiškai ilgas įkrovimo laikas jau praeityje.
3 mitas: per mažas nuvažiuojamas atstumas
Dar vienas dažnai pasitaikantis klaidingas įsitikinimas yra tas, kad elektromobiliai tinka tik trumpoms kelionėms dėl riboto akumuliatoriaus veikimo nuotolio. Nors pirmosios kartos elektromobilių rida buvo nedidelė, šiuolaikiniai elektromobiliai gali pasigirti tokia rida, kuri lengvai patenkina vidutinio vairuotojo kasdienius poreikius. Daugelio naujų modelių rida vienu įkrovimu viršija 300 mylių, o tai prilygsta, o kartais ir pranoksta benzininius modelius.
Dėl patobulėjusių akumuliatorių technologijų ir efektyvumo elektromobiliai yra daugiau nei tinkami daugumai kasdienių kelionių į darbą, reikalų tvarkymui ir net ilgesnėms kelionėms. Baimė likti be elektros energijos tampa vis labiau nepagrįsta, nes akumuliatorių technologijos tobulėja.
4 mitas: didelės techninės priežiūros išlaidos
Egzistuoja mitas, kad elektromobilių priežiūra yra brangesnė nei tradicinių transporto priemonių. Tačiau elektromobiliuose yra mažiau judančių dalių nei transporto priemonėse su vidaus degimo varikliais, todėl jų priežiūros išlaidos paprastai būna mažesnės. Elektromobiliams nereikia keisti tepalų, degalų filtrų, uždegimo žvakių ar tikrinti išmetamųjų teršalų. Didžiausios galimos išlaidos – akumuliatoriaus keitimas, tačiau dabar, kai akumuliatoriai yra suprojektuoti taip, kad tarnautų tiek pat laiko, kiek ir pati transporto priemonė, šis rūpestis iš esmės sumažėja.
Be to, daugelis vyriausybių siūlo elektromobilių įsigijimo paskatas, įskaitant mokesčių lengvatas, nuolaidas ir atleidimą nuo tam tikrų mokesčių, taip dar labiau sumažindamos bendras elektromobilių įsigijimo išlaidas.
5 mitas: nepakankama galia ir našumas
Galiausiai, klaidingai manoma, kad elektromobiliai nėra tokie galingi ir našūs kaip jų benzinu varomi kolegos. Tai negali būti toliau nuo tiesos. Elektros varikliai gali akimirksniu suteikti sukimo momentą, todėl automobilis greitai įsibėgėja ir greitai valdomas. Daugelis elektromobilių pasižymi džiuginančiomis eksploatacinėmis savybėmis, kurios prilygsta tradiciniams sportiniams automobiliams arba juos pranoksta.
Gamintojai taip pat nuolat diegia naujoves, kad pagerintų elektros variklių efektyvumą ir galią, taip užtikrindami, kad elektromobiliai atitiktų įvairius eksploatacinius lūkesčius – nuo važiavimo mieste iki važiavimo dideliu greičiu.
- Dalintis